středa 25. ledna 2012

Návštěva Aply

Protože zdejší SPC příliš nefunguje, rozhodli jsme se kontaktovat organizaci APLA Jižní Čechy. Pro neznalé, jedná se o organizaci pomáhající lidem s autismem.
Nejprve jsme si domluvili schůzku přímo u nás doma ( Míša u toho samozřejmě nemohl chybět :-)). Vše proběhlo v  pohodě. Míša nás nechal v klidu vyřídit všechny dotazy a papíry :-). Probrali jsme otázky ohledně Míšova chování, problémů atp. a rovnou jsme se domluvili na podrobnějším vyšetření přímo u nich v Aple.
Co oceňuji nejvíce, je zpětná vazba. Tj. tentokrát jsme dostali i rady, jak ty naše "drobné" problémy řešit! Např. jak začít a rozvíjet VOKS (obrázkovou komunikaci), jak Míšu naučit chodit na záchod (na velkou, čůrat už chodí doma sám :-)) a spoustu dalších věcí.


Zatím to bylo vždy tak, že si chodíme "poplakat" k psycholožce, do SPC atp. Všichni pokývají hlavou, napíšou zprávu a tím je pro ně hotovo.

Také nám byla zapůjčena knížka: "Struktura a strukturované úkoly pro děti s Autismem" od Lenky Hladké. Moc pěkná knížka s úkoly pro Autíky (úkoly sem budu postupně dávat, podle toho jak je budeme s Míšou plnit :-).

Včera jsme tedy vyrazili do Tábora. V kanceláři Aply se Míša chvilku rozkoukával, ale zahlédl hračky a úkoly a hned se dral na průzkum. Okamžitě zahlédl bublifuk (i když byl v úplně vrchní polici) a chtěl po nás foukat bubliny. Potm je honil a měl z toho hroznou srandu :-).

Pak si kreslil na magnetickou tabuli, vzorně splnil některé krabicové úkoly (přiřadit barvu, roztřídit věci, ...). Během Míšova hraní jsme si s povídali a vyplňovali celkem obsáhlý dotazník. Většina otázek byla přímo k autismu a jeho projevech. Co už Míša umí, jak se chová v určitých situacích atp...

Po asi hodince a půl na Míšu dolehlo brzké vstávání a začal být protivný. Neustále nám nosil boty, ať se obujeme a jdem domů :-). Naštěstí už jsme vyřídili vše potřebné a mohlo se jet. Míša usnul v autě téměř okamžitě. Výsledkem vyšetření by měl být osobní plán co a jak s Míšou trénovat a zlepšovat. Už se na něj mo těšíme :-).

Akorá je smutné, že Apla (která je placená ze sponzorských darů) udělá 1000x lepší práci, než všichni královsky placení doktoři, u kterých jsme zatím byli.

8 komentářů:

 1. do Tábora? asi jezdíme na stejné místo. :-) Tedy my už jsme tam půl roku nebyli, nesmím s léky řídit, ale snad na jaře...APLA je super.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, paní Marešová z Aply je super :-). Míša si to taky myslí :-).

   Vymazat
  2. Jenda sice říká, že ji nemá rád, ale já vím, že ano. Přijede k nám příští týden, když já už půl roku neřídím a v dohledné době to ani na jízdy nevypadá. Jsem zvědavá, jak Jenda zvládne změnu. "Tetu" u nás doma.

   Vymazat
  3. Aplu bych taky uvítala, ale nejbližší je až v Brně. Jsem ráda, že tu v Olomouci alespoň funguje JAN (Jdeme autistům naproti), i když už byl taky před krachem. Je velmi užitečné, když nám někdo udává směr, poradí, pochopí. Je dobře, když s našimi dětmi pracuje také někdo jiný, hodně tím odkoukám a přiučím se.

   Vymazat
  4. Já to mám 35 km do Tábora a asi 70-80 do Prahy.

   Vymazat
  5. My to máme do Tábora kolem 60 km, což je hodinka cesty. My máme u Tábora babičku, tak Míša je na cestování zvyklý.

   Vymazat
 2. Nám raná péče APLA také moc pomohla. Škoda, že není něco podobného i pro děti starší 7 let...Využijte jejích služeb jak jen to jde:-) Tak ať se vám práce s malým daří:-)

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den,narazila jsem dnes na váš blog,bydlíme též v CB a syn-autík chodí také do specky na Vltavě,ale už do přípravky.Nevím jestli jste zaregistroval přednášku konanou 31.1. v Horké Vaně o sexualitě postižených sdružením JAU.Ráda bych Vás tímto pozvala,určitě poznáte další rodiče našich začarovaných dětí.Vždy rádi potom pokecáme.Pokud chcete víc info,klidně písněte na smrzova.pavla@seznam.cz

  OdpovědětVymazat