středa 25. ledna 2012

SPC zpráva z vyšetření

Nedávno jsem psal o zbytečné návštěve Speciálního Pedagogického Centra. Dnes jsem si byl pro zprávu z vyšetření. Teď je totiž novinka, že rodič si musí zprávu vyzvednout osobně. Při vyzvednutí zprávy pak musí podepsat prohlášení, že souhlasí s jejím obsahem. Ale zpět k vyčerpávající zprávě z SPC. Tím vyčerpávající je myšleno, že nás její čtení zcela vyčerpalo :-). Tak nebudu napínat a dávám sem přepis její hlavní části:

Psychologická zpráva - Důvěrné


Chlapeček se choval u tatínka. Vložil tvary do předlohy, vzal si tužku (úchop dlaní), udělal kruhy. Jinak je ve svém světě, na pokyny nereaguje, spolupracuje chviličku, při dalším pokusu se vzteká, pracovat nechce. Uklidní se tím, že si hraje s maminčiným mobilem a sleduje v něm zobrazenou květinu.
Řeč - zvukové projevy, kňourá v situaci, kdy by měl něco provést. Pozornost zaměřená na vnější svět trvá okamžiky.


A to je vše přátelé :-). Následuje už pouze doporučení dále navštěvovat školku a zvážit návštěvu logopeda. Další vyšetření příští rok. Jenom pro upřesnění vypracování zprávy trvalo tři týdny.

Jak sami jistě uznáte, nyní konečně máme přesný plán co a jak s Míšou trénovat a zlepšovat :-). Už se moc těším na zprávu příští rok. Člověk se z ní dozví spoustu nových a netušených věcí :-).

8 komentářů:

 1. Hmm, to bych zvládla líp...:-p

  OdpovědětVymazat
 2. Už jsme se o tom myslím jednou bavili. Já k SPC nemám absolutně žádnou důvěru. My jsme sice dostali zprávu na tři stránky (syn - vada řeči), ale absolutně mimo.

  Vůbec si nepřečetli zprávy od Krejčířové, vůbec se nezajímali o dítě jako takové. Přišli do školky první!!! týden, a děti nějak zkoušeli.

  Samozřejmě syn se styděl, v tu dobu byl rád, že tu školku vůbec zvláda. Takže mu přihoršili diagnozu (z expresivní dysfázie na smíšenou) a udělali tam z něho totálního trotla, co nic neumí. Navíc doporučení např. jako obrázková komunikace - přitom syn rozumí jako vrstevníci a i mluví, no prostě úplně mimo...

  ve školce hned učitelky řekly, že je to hloupost, že tam zhoršili diagnozu více dětem. Ale prost pro inspekci zprávu z SPC mít musí, od psycholožky a jiných lékařů nestačí. Že se tou zprávou z SPC řídit nebudou, no..takže k čemu tohle vlastně je :P

  T.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, už jsme to probírali. Naše první návštěva v SPC byla super, prošli jsme více oddělení a Míšovi se věnovali. První zpráva byla trochu k věci (krom psycholožky). To byla bohužel jenom ta první návštěva. Teď už chodíme do SPC jenom k paní psycholožce a podle toho to vypadá :-(. Bohužel chodit tam musíme. V našem případě naštěstí jenom jednou ročně :-).

   Vymazat
  2. Jen koukám, vy máte alespoň nějaké zprávy, i když špatné, my nedostali kromě zprávy před 3,5 lety vůbec nic. A to jsem už několikrát žadonila.

   Vymazat
  3. No ona ta zpráva je stejně k ničemu a dělají s tím hrozné tajnosti. Musíme si pro ní osobně dojít, předem se ohlásit a ještě podespat, že se zprávou souhlasíme. Oni totiž musí dítě jednou ročně vyšetřit a dát rodičům zprávu. Jinak by jsme tam nechodili vůbec.

   Vymazat
 3. My do SPC nedocházíme, ale právě ono 2-3x dojíždí do té školky právě kvůli inspekci. Takže až přijedou, tak já budu vyžadovat být u vyšetření přítomná. Ne jak minule, že jsem u toho nebyla.

  Jo, a naše logopedka (která taky říkala, že zpráva je nesmysl)si našla jména těch dam z SPC a jelikož jednu zná, tak se jí jen tak mimo řečí ptala, jak asi to vyšetření od nich je objektivní. A mezi 4očima ji ta paní řekla, že moc ne, jelikož ty děti neznají a nepracují s nimi...takže to je hooooooodně orientační...

  mě docela děsí, kdyby jsme neměli zprávy od Krejčířové a měli by jsme se spoléhat jen na tuto diagnostiku..tak by mě to asi porazilo :P

  OdpovědětVymazat
 4. Koukám, že je to všude stejné. Pracuji ve SMŠ a chodí nám také zprávy z SPC. Dítě se jmenuje třeba Petřík a v papírech je Lucinka a nebo Tomášek. Je teda jasné, že mají vytvořené mustry a jen něco pozmění. A skoro každému dítěti ( jakákoliv diagnoza )napíši : Doporučuji strukturované úkoly a použítí fotografií.

  OdpovědětVymazat
 5. To Anonymní: no přesně tak mi to připadalo, že ke každé diagnoze mají mustr a podle toho jedou. Přitom přece každá ta diagnoza má různé stupně, syn má třeba tu vadu lehčí, takže přece jenom komunikuje jinak, než dětí, které mají tu vadou těžkou a třeba do pěti let nemluví vůbec.

  Navíc to vyšetření bylo vedené naprosto špatně, u dítěte, které má tu vadu řeči expresivní (tj. rozumí normálně, ale má problém s tou aktivní řečí)vyžadovaly logopedky neustále jen slovní odpovědi, kterých on prostě nebyl schopný. A na základě toho, že to neřekl, tak dle nich ani nerozuměl.

  Třeba měl napsáno v papírech, že nezná nadřazené pojmy (v té době mu nebyly ještě ani čtyři roky), samozřejmě je zná, ale prostě je neumí říct. Čili když bude mít před sebou obrázky různých předmětů, a já mu řeknu, at třeba vyhledá ovoce, tak on z těch obrázků vytáhne jabko a hrušku. Ale opačně, když mu ukážu jabko a hrušku, a budu se ho ptát, co to je...tak on prostě slovo "ovoce" říct neumí, i když mu rozumí.A tímto stylem bylo vedené celé vyšetření...

  OdpovědětVymazat