Program AUTISPEAK

Úvod

Program Autispeak slouží pro alternativní komunikaci pomocí obrázků (VOKS).Licence
Licence programu je zcela free. Tj. program je zdarma a dělejte si s ním co uznáte za vhodné :-). Pro splnění licenčních podmínek zde uvádím odkaz na knihovnu pro zpracování obrázků CXImage, kterou program používá.


Instalace

1. Stáhněte si program na adrese link
2. Po stažení programu jej spusťte a zadejte cestu, kam se má program nainstalovat.
3. Pokud proběhlo vše v pořádku uvidíte na disku následující strukturu:
4. Pokud chcete udělat zástupce programu na plochu, na AutiSpeak.exe dejte pravé tlačítko a Odeslat->Plocha(Vytvořit zástupce)
5.  Nyní stačí program spustit.Technická podpora

Veškeré dotazy, návrhy na zlepšení a nalezené chyby zasílejte na email beepcr@gmail.com nebo pište na blogu MiskAutik.


Návod

Seznam kategorií

Jak název napovídá, jsou zde zobrazeny kategorie obrázků. Kategorie lze libovolně přidávat, upravovat a mazat.

Přidání nové kategorie

V seznamu kategorií stisknout pravé tlačítko myši a poté přidat kategorii:
Nová kategorie


Každá kategorie může mít svůj obrázek. Obrázek se dá vložit ze seznamu již existujících obrázků, nebo se dá vložit obrázek nový.

Priorita kategorie
Výchozí řazení kategorií je podle abecedy. Pokud je potřeba některou kategorii přesunout dopředu/dozadu seznamu lze u ní nastavit prioritu. Například kategorie Pohádky má nastavenou nižší prioritu, je tedy vidět jako poslední.

Seznam obrázků
Seznam obrázků, které kategorie obsahuje. Tlačítkem + lze přidávat další obrázky, tlačítkem X lze obrázky z kategorie odstranit.
Poznámka: Do kategorie lze přidávat obrázky i rovnou z hlavní nabídky.


Pomocí klíčových slov můžete rychle vyhledat požadovaný obrázek. Pokud žádný obrázek nevyhovuje, stačí stisknout tlačítko „Přidat nový...“ a vložit jej například z fotografie.

Nový obrázek

 
Nejprve je potřeba načíst obrázek z disku. Po načtení obrázku jej lze dle potřeby zvětšit/zmenšit, otočit, posunout. 
Dále je potřeba doplnit klíčová slova, podle kterých se dá obrázek vyhledat. První zadané slovo se použije jako jméno obrázku. Pro zjednodušení stačí napsat prvních pár písmen a stisknout šipku dolů. Pokud je klíčové slovo nalezeno, automaticky se před-vyplní.
Dále je možnost nahrát k obrázku mluvený text a to buď přímo v programu nebo vložit soubor s namluveným textem.Nastavení
Změna velikosti obrázků.
Každé dítě i rozlišení monitoru je jiné, tak základní nastavení nemusí vyhovovat všem. Bohužel momentálně nemám čas udělat nastavení přes klikání, tak je třeba trochu ruční práce.

Spusťte poznámkový blok, poté dejte otevřít. Ve složce AutiSpeak\Cfg najděte soubor AutiSpeak.ini.

A poté již stačí zadat nové velikosti.


To je myslím vše potřebné. Případné dotazy viz Technická podpora


4 komentáře:

 1. S časem jsem na tom stejně:-) Díky za možnost stažení. Stáhla jsem to a vyzkoušela. Jen ze zvědavosti, protože už program nevyužijeme. Myslím si, že po chvilce na to každý přijde, i když to není ještě úplně "vychytané". Velké plus je, že se dají přidávat vlastní obrázky a fotky a namluvit si je.Napíši pár dojmů, nevím jestli to jde, ale mě se ukládají obrázky na jednu hromadu, když je větší slovní zásoba,je už to docela problém. Lepší by bylo ukládání do kategorií nebo přidávání rovnou ze souboru uloženého v PC. Tenhle krok se mi zdá zbytečný. Ale nerozumím programování, třeba to jinak nejde:-)
  Pak se mi zdá nepřehledné barevné pozadí, když vyberu např. žlutou, je potom celá kategorie žlutá a nápis obrázku se na stránce ztrácí. možná by stačilo udělat jen podklad barevný a nápis nechat s podkladem bílým. Potom mi tam chybí možnost tisku.
  Jinak chválím, program určitě uživatele najde, díky:-)
  Monika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc za komentář a postřehy! K otázkám, obrázky se ukládají na jednu hromadu schválně. Jeden obrázek mám totiž běžně ve více kategoriích.
   Pro vyhledávání v seznamu obrázků slouží klíčová slova. Stačí zadat třeba "jídlo" a zobrazí se všechno co se vztahuje k jídlu.
   Přidávat do kategorie obrázek přímo ze souboru je bezva nápad. Bude v příští verzi :-).
   Barvičky kategorií není problém upravit. Zatím to nechám, ale pokud to bude chtít více lidí, upravím.
   Tisk byl v plánu, ale bohužel, zatím na něj nemám čas.
   Jinak z hlediska programování je omezením pouze čas, nápady a lenivost programátora :-).

   Vymazat
 2. Dobrý den, nedá sa mi spustiť program, kde robím chybu? . Vypisuje, že sa súbor bežne nepreberá a mohol by mi poškodiť počítač. Ďakujem za odpoved. martina SK

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,
   pokud dáte při stažení z internetu "spustit", tak je to obecné varování, před spuštěním souborů z internetu. Varování můžete ignorovat a dát "spustit" (program je bez virů, za to ručím).
   Nebo soubor dejte "Ulozit" a poté jej spusťte z místa, kam se uložil.
   Pokud je problém jinde, tak bych Vás poprosil o zaslání verze Windows (XP, Vista, 7) a kdy problém nastává, případně printscreen s výpisem chyby. Nejlepší to bude na email (beepcr@gmail.com), tady se nedají dávat obrázky.

   Vymazat